Cytat dnia

„Podróże są diabelskim wynalazkiem człowieka, który pod względem nieprzyjemności, zmęczenia, niebezpieczeństw, utraty czasu, szarpaniny nerwowej da się porównać tylko z pobytem na wojnie.”
Henri Millon Montherlant (1896-1973)

Galerie zdjęć » Częstochowa »

Częstochowa - zdjęcie 8 z 15

Aniołowski Park Rozrywki
Dzielnica Północ

Wjeżdżając od strony Łodzi do Częstochowy wita nas Las Aniołowski, jeżeli wysiądziemy z samochodu właśnie tam i przebijemy się przez lasek, ukaże się nam dzielnica Północ. Blokowisko które powstało chyba w latach '80, albo koniec '70. Wcześniej tam były pola i łąki. Jeszcze w latach '90 można było napotkać dziadka, który wypasał krowy pod laskiem.

Południową granicą dzielnicy Północ jest promenada "XXX lecia PRL" na co wskazuje Tablica Pamiątkowa przytwierdzona na początku promenady (od strony Lini Tramwajowej i centrum handlowego). Ostatnio przechrzcili ją na Promenadę im. Czesława Niemena, mówi o tym tablica zaraz obok tej z motywem XX-lecia.

Las Aniołowski (wschodnia granica dzielnicy) został posadzony w miejscu dawnego poligonu, albo czegoś w tym rodzaju. Stoją w nim pozostałości strzelnic, dziwnych betonowych klocków oraz dobrze skryte mury wapienno betonowe schowane poniżej powierzchni ziemi. Geograficznie to stosunkowo niewielkie skupisko drzew rośnie na Górach Kawich (tak, tak tam są góry!).

Ostatnio włodarze przypomnieli sobie o tym skrawku ziemii (Las Aniołowski) i powstają tu ścieżki, ławki i tego typu asortyment - dla mnie to Morderstwo Miejsca które pozostawało wyłącznie "dla lokalnej ludności", teraz nie da się tam nawet biegać bo ścieżki są z utwardzanej nawierzchni i biega się niczym po betonie!

Obok Lasku Aniołowskiego można spokojnie łapać stopa w kierunku Łodzi.

Nie mogę znaleźć zdjęć starej promenady, ale gdzieś tu chyba będzie.
www.czestochowa.ws