Cytat dnia

„Podróże są diabelskim wynalazkiem człowieka, który pod względem nieprzyjemności, zmęczenia, niebezpieczeństw, utraty czasu, szarpaniny nerwowej da się porównać tylko z pobytem na wojnie.”
Henri Millon Montherlant (1896-1973)

Krawcowa z Dachau

27 czerwca 2017 r., autor: Krawcowak

Ciekawe informacje na temat zawodu krawcowej i krawcowej w literaturze

Krawcowa z Madrytu to niezwykle udany debiut hiszpańskiej autorki Marii Dueñas. Przymiotniki, jakimi mogę z czystym sumieniem opisać tę powieść, to: przemyślana, wciągająca, wzruszająca, niezwykła – krótko mówiąc – genialna. Tłem dla głównej akcji powieści są historyczne wydarzenia (poparte bogatą bibliografią, co nieczęsto zdarza się w powieściach), przedstawione w sposób bardzo rzeczowy i suknie ślubne kalisz przystępny, idealnie wkomponowane w tekst, i mimo że nie jest ich mało, nie są w żaden sposób nużące czy niepotrzebne. Sposób, w jaki wszystko zostało poukładane, wydaje mi się bardzo przemyślany i uporządkowany. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, córka krawcowej, wychowana jedynie przez matkę, od dziecka uczona ciężkiej pracy. Maria Dueñas uczyniła jednym z jej marokańskich przyjaciół Feliksa, który dzielił się z Sirą swoją wiedzą. Nie jest to zwyczajna powieść historyczna z wątkiem miłosnym. Najbardziej wartościowe wydało mi się ukazanie procesu przemiany bohaterki z naiwnej, nierozsądnej dziewczyny, która szła jak w ogień za pozorami miłości w kobietę pełną samozaparcia, zdecydowaną, odważną, ambitną, uparcie dążącą do wyznaczonego celu. Sira pracowała nad sobą, wymagała od siebie i była wobec siebie bardzo stanowcza, nie załamywała się i nie poddawała. Jej postawa wzbudziła mój podziw. Jeśli więc uznacie za interesujący „patchwork” złożony z zawiedzionej miłości, kłamstwa, zdrady, wojny, decydentów, od których zależały losy państw, akcje szpiegowskie, ale i z przyjaźni, świata mody, odwagi, gotowości do walki o dobro ojczyzny, to zapewniam, że nie pożałujecie.

Zdecydowanie stawiam na zamówienia indywidualne, gdyż lubię realizować nowe, ciekawe pomysły. Osoby przychodzące do mnie przeważnie mają już podstawową koncepcję, a ja pomagam im dopracować szczegóły. W wolnym czasie zajmuję się własnymi projektami, ponieważ lata doświadczenia skutkują mnóstwem pomysłów.

Nowy tydzień, nowe premiery. I to aż czternaście pod naszym patronatem. Jakie książki polecamy? Po jakie tytuły warto wybrać się do księgarni? Podpowiadamy i polecamy! Udanego tygodnia, Czytelnicy!

EW: Zaczynają łapać, kiedy zobaczą, z czym to jest związane, jakie są możliwości. Krawiectwo to praca, w której przez 8 godzin jest możliwość tworzenia czegoś ciekawego, osiągania efektów w bardzo szybkim czasie. Dla mnie jest dużo ciekawsze niż siedzenie, wprowadzanie danych do Excela i czekanie, co to da korporacji, która pieniądze i tak zarabia za granicą.

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Dodatkowo chcemy poznawać interesujących ludzi, mieć szansę rozwoju zawodowego i ani przez chwilę nie czuć nudy. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów lub zmianę obecnego zawodu – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy Wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym wydaniu gazety Hot Magazine, rozmawiamy z Panią Ireną Gąciarską prowadzącą pracownię krawiecką!

Z pomocą Straussowi przyszedł krawiec Jacob Davis z Nevady, który wzmocnił wszystkie newralgiczne miejsca miedzianymi nitami. expand_moreical open_in_new Link to Goethe Institut warning Request revision Jacob Davis, a tailor from Nevada, came to Strauss's aid, adding copper rivets to all weak points.

„Krawcowa z Dachau” to książka, która ma ogromny potencjał. Po pierwsze pomysł zasługuje na 15 gwiazdek w skali dziesięciu. Po drugie jest dobrze napisana, chociaż tutaj tych gwiazdek trochę ubywa. Postaci są dość dobre, tło historyczne jak najbardziej prawdziwe. Niestety, na wyższą ocenę czegoś mi tutaj zabrakło. W efekcie dostałam bardzo dobrą powieść obyczajową, a odrobina jakiegoś pieprzu mogła sprawić, że byłaby to rewelacja. Może chodzi o inne spojrzenie na temat, może o lekką zmianę w konstrukcji- jest dobrze, nawet bardzo dobrze, ale mnie czegoś brak. Mimo to powieść polecam, Mary Chamberlain pisze lekko, język jest ładny, treść ciekawa.