Cytat dnia

„Podróże są diabelskim wynalazkiem człowieka, który pod względem nieprzyjemności, zmęczenia, niebezpieczeństw, utraty czasu, szarpaniny nerwowej da się porównać tylko z pobytem na wojnie.”
Henri Millon Montherlant (1896-1973)

Hosting

Aby strona była dostępna w internecie, należy ją zamieścić na serwerze - komputerze, który jest włączony przez cały czas i odpowiada na żądania klientów (w tym przypadku przeglądarek internetowych). Oczywiście, można by zainstalować taki serwer na własnym komputerze, jednak jest wiele powodów dla których jest to zły pomysł - główny powód jest taki, że tak na prawdę w warunkach domowych ciężko jest zapewnić nieprzerwane działanie komputera, poza tym w porównaniu do płatnych usług tego typu koszty będą dużo większe.

Usługa utrzymania strony na serwerze - hosting kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie - w zależności od potrzeb twórcy strony. Nie jest to więc duża kwota a w zamian otrzymujemy pewność, że nasza strona będzie hostowana w profesjonalnych warunkach: serwerownie w których znajdują się maszyny są pilnie strzeżone, wyposażone w klimatyzację oraz co najmniej w dwa źródła prądu oraz podłączone do internetu przez kilka łącz. Wszystko to zapewnia nieprzerwane działanie serwerów, a więc i naszych stron.

Z czasem wymagania rosną - strony się rozrastają, zdobywają coraz większą popularność. Wówczas zwykły tani hosting może przestać wystarczać. Zasobożerne strony można zamieścić na serwerach VPS (virtual private server) - serwerze o wydzielonych zasobach sprzętowych. Koszt dzierżawy VPS to około 100-200 zł miesięcznie. Jest to tańsza alternatywa dla usługi typu serwery dedykowane - która kosztuje już kilkaset złotych miesięcznie. Serwery dedykowane przeznaczone są do hostowania najbardziej popularnych serwisów o oglądalności kilkudziesięciu użytkowników dziennie.

Mam nadzieję, że rozjaśniłem nieco problematykę umieszczania stron w internecie - życzę szybkich serwerów.